Zdolność kredytowa
Pewnie zadajesz sobie pytanie – w jakiej wysokości mogę otrzymać kredyt? Na zdolność kredytową, czyli maksymalną możliwą kwotę kredytu jaką można pożyczyć, wpływa wiele czynników. Istotą jest dochód rozporządzalny, który pozostaje po odliczeniu wydatków od dochodu gospodarstwa domowego.
Przede wszystkim bank musi zaakceptować źródło dochodu. Najprostsza sytuacja jest w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony, czy emerytury. Określone wymogi stawia się dla umów o pracę na czas określony, umów zleceń i o dzieło oraz przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Akceptowane są również inne źródła dochodu, jak na przykład dochód z umów najmu. Jednak tutaj także są istotne odpowiednie kryteria akceptowalności dochodu.
Ważne jest, abyś miał/a świadomość, że nawet jeśli źródło dochodu zostanie przez bank przyjęte do obliczenia Twojej zdolności kredytowej, to nie każda składowa tego dochodu musi być zaakceptowana. Nieregularne premie uznaniowe, czy otrzymywanie diety, może okazać się problematyczne.
Aktualne zobowiązania a zdolność kredytowa
Na obliczenie wysokości kosztów wpływają posiadane kredyty, stałe zobowiązania, czy ilość członków w rodzinie. Najbardziej oczywistym wydatkiem są raty kredytowe, które aktualnie spłacasz. Nieco mniej oczywiste są limity kart kredytowych lub kredytów odnawialnych (debetu w koncie). Zdarza się, że moi Klienci zapominają o limitach, gdyż ich nie używają lub nie traktują jako zobowiązanie kredytowe. Jednakże takie limity również obniżają zdolność kredytową.
Nie można zapomnieć, że wiek wnioskodawców również determinuje zdolność kredytową. Im jesteśmy starsi, tym na krótszy okres możemy zaciągnąć kredyt. Tym samym zmniejsza się kwota kredytu jaką moglibyśmy pożyczyć. Oczywiście przy założeniu, że dochód rozporządzalny nie będzie odpowiednio wzrastał w czasie.
Biorąc pod uwagę, że istnieje wiele aspektów badania zdolności kredytowej i każdy bank ma nieco inną politykę przyznawania kredytów, to odbycie konsultacji z doświadczonym pośrednikiem kredytowym wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem, a niekiedy jest to nawet konieczne.
Dowiedz się więcej
Poczytaj więcej o tym, jak NBP radzi rozpocząć starania o kredyt, klikając tu:
A tutaj przeczytasz o tym, czym różnią się raty równe od rat malejących.
Autor: Rafał Korona