Rynek pierwotny a kredyt hipoteczny
Twój wybór padł na rynek pierwotny – mieszkanie lub dom. Poniżej opiszę w skrócie krok po kroku, co stanie się dalej.
Rynek pierwotny a kredyt – krok po kroku
Otrzymasz od dewelopera stosowną umowę. Bank rozpocznie analizę kredytową na podstawie umowy rezerwacyjnej, przedwstępnej lub deweloperskiej zawartej notarialnie.
Gdy okazujesz przy wniosku kredytowym umowę rezerwacyjną, dołącz dodatkowo projekt umowy deweloperskiej wraz z prospektem informacyjnym i pozostałymi załącznikami. Istotne jest, aby przedstawić harmonogram wpłat transz oraz rzuty poszczególnych kondygnacji lokalu, czy domu. Jednakże, na pewnym etapie procedowania wniosku, dostarcz umowę deweloperską.
Z drugiej strony zdarza się, że deweloper nie chce zawierć umów deweloperskich, tylko przedwstępne. Wówczas bank uruchamia kredyt zazwyczaj tuż przed zawarciem notarialnej umowy przeniesienia własności. W dodatku budowa domu lub lokalu powinna być już zakończona.
Poza powyższymi dokumentami konieczne będzie przedłożenie innych, w zależności od sytuacji na przykład: pozwolenia na budowę, czy zgłoszenia zakończenia prac budowlanych lub pozwolenia na użytkowanie. Doświadczony specjalista do spraw kredytów poinformuje Cię, jakie dokładanie dokumenty będą wymagane w Twojej sytuacji. Przekaże Ci również informację, które z tych dokumentów będą wymagane od razu, a które na dalszym etapie procedowania wniosku kredytowego.
Sposób płatności, w zależności od inwestycji, może być w kilku transzach. Jeśli bank wypłaci kredyt w transzach, to obowiązuje okres karencji w spłacie kapitału, zazwyczaj do czasu wypłaty ostatniej transzy. Oznacza to, że w tym okresie będziesz spłacał jedynie raty odsetkowe.
Rynek pierwotny cieszy się nadal bardzo dużym zainteresowaniem. Wspomnę jednak że „Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości” za IV kwartał 2018 roku, autorstwa AMRON-SARFiN wskazują na mniejszą dynamikę na rynku deweloperskim. Jako powody takiego stanu rzeczy wskazuje się wzrost cen materiałów budowlanych, gruntów pod zabudowę, jak również pojawianie się nowych regulacji prawnych i realizacji rządowego Programu „Mieszkanie Plus”.
Jak to wygląda w przypadku Twojego kredytu na mieszkanie lub dom? Umów się na rozmowę z nami, aby dowiedzieć się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne.
Autor: Rafał Korona